Lukija matka 2012

Aloittaja Poro, 06.11.2011, 18:49:52

« edellinen - seuraava »

Poro

Mikähän olisi tulevien matkojen suunniteltu kesto (1 vai 2 vk) ja etelä afrikan matkan ajankohta?
Asuminen maapallolla on kallista, mutta sisältyyhän siihen matka auringon ympäri.
iOptron GEM28, Nikon Z7, Celestron SCT telephoto C5 f/6

Riqis

#1
Lainaus käyttäjältä: Poro - 06.11.2011, 18:49:52
Mikähän olisi tulevien matkojen suunniteltu kesto (1 vai 2 vk) ja etelä afrikan matkan ajankohta?

Etelä-Afrikan matkan erittäin alustava ajankohta on ensi toukokuu (tai ylipäätään loppukeväällä). Vaihtoehdoiksi tullee lyhyt ja pitempi matka tyyliin 1 tai 2 viikkoa perillä.

Cairnsin pimennysmatka on vastatuulessa, joten jos pitäisi veikata niin näistä Etelä-Afrikka toteutuu. Asian selvittäminen on kuitenkin kesken. Täydellisyysvyöhyke on niin pienellä alueella Australiassa, että hotelli- ja lentokenttäkapasiteetti on erittäin kovilla.

EDIT: Kävi päin vastoin. Koetetaan kaikesta huolimatta järjestää lukijamatka Australiaan.
Marko Pekkola / www.avaruus.fi

herzi

Pimennysmatka Cairnsiin näemmä toteutuu kuitenkin. Kukas sinne oikein on lähdössä?

Riqis

Hei Herzi,

Joo, päin vastoin kuin ennustin, valitsimme lopulta Cairnsin. Alustavasti ilmoittautuneita tai kiinnostuneita on ollut vajaat 50. Huomiseen mennessä voi ilmoittautua sitovasti, sitten tiedetään että kuinka monta on lähtijöitä.
Marko Pekkola / www.avaruus.fi

herzi

Lähinnä siksi aloin herättelemään tätä ketjua kun on itse tullut ilmoittauduttua mukaan ja koitan arvailla paljonko foorumilaisia on mukaan eksymässä.