Hei vaan kollegat,
Osalle on saattanut tulla jo tänään postilaatikkoon Tähdet ja avaruus no 1/2010. Kommentteja?
Lyhyen version sisällysluettelosta näkee tästä:
http://www.avaruus.fi/aikakauslehti/uusin-lehti.html
Moikka..
Sieltähän se kylmästä laatikosta tuli noudettua. Olipas mukavaa lukea tuo J-P Metsävainion juttu, joka
antoi lisävalaistusta tekniikasta ja laitteistosta. Hieno juttu..
Kovastihan sitä asiaa taas ompi luettavana ja hyviä kuvia roppakaupalla katseltavana.
Jokaiselle jotakin :grin:
t.Jyrki
Hieno aloitus tälle vuodelle! Jukka-Pekka Metsävainion kuvat olivat sanoinkuvaamattomia. Pidin myös kuvasta, jossa Titanin Krakenin-meri heijastuu pilvien läpi.
Tuo juttu meteoriitti ALH84001:destä sai kyllä miettimään. Lukioiden taivaankaari oli jälleen kerran täynnä upeita kuvia.
Tänään tuli minullekkin lehti, en ole vielä kerinnyt lukea.
Astrotrac-katsaus, Metsävainion haastattelu ja Orionin kohteet näin ensilukemalta erittäin mielenkiintoisia. Tähtikarttojen historiasta vilkaisin äkkiseltään karttojen kuvia, kuvioiden vanhat nimet kiehtoivat ja huvittivat - Kärmen kantaja, Iso Jalopeura jne. :)
Lehden oman tähtikartan taittuminen vähän harmittaa edelleen, mutta ei sitä sopisi kyllä pienentääkään, vaikka mahtuisikin normaalikokoiselle sivulle.
Lehti oli upea niin kuin se Pekkolan aikana on tapana ollutkin.
Suomalaiset tähtikartat on kiva artikkeli kansallisromanttista historiaa. Harmi että Kalevalainen kartta ei ollut taitettu niin että sen olisi voinut kehystää erillisenä. Tuo kartta taisi olla kymmenkunta vuotta sitten esillä edellisen kerran?
Saisiko noista vanhoista kartoista, joiden tekijän oikeus on ilmeisesti jo rauennut, tehtyä vaikka myyntijulisteet? Tai voisiko niiden skannaukset julkaista vaikka Tähdet ja Avaruus -lehden nettisivulla "bonuksina", jotta ne voisi tulostaa niin halutessa? Kalevalainen olisi kiva kansallinen kuriositeetti noiden arabialais-kreikkalaisten vakiokarttojen kaveriksi tuohon työhuoneen seinälle!
T. JK
Lainaus käyttäjältä: Meade-mad - 23.01.2010, 00:13:47Suomalaiset tähtikartat on kiva artikkeli kansallisromanttista historiaa. Harmi että Kalevalainen kartta ei ollut taitettu niin että sen olisi voinut kehystää erillisenä. Tuo kartta taisi olla kymmenkunta vuotta sitten esillä edellisen kerran?
On saattanut olla T+a:ssa ennen tammikuuta 1998, mutta sen jälkeen ei. Muistatko tarkemmin miten se oli esillä?
LainaaSaisiko noista vanhoista kartoista, joiden tekijän oikeus on ilmeisesti jo rauennut, tehtyä vaikka myyntijulisteet? Tai voisiko niiden skannaukset julkaista vaikka Tähdet ja Avaruus -lehden nettisivulla "bonuksina", jotta ne voisi tulostaa niin halutessa? Kalevalainen olisi kiva kansallinen kuriositeetti noiden arabialais-kreikkalaisten vakiokarttojen kaveriksi tuohon työhuoneen seinälle!
Hirmu hyviä ideoita, varmasti joku noista kannattaa toteuttaa.
Hyvä numero, kaikki varsinaiset artikkelit 'osui' taas tavalla tai toisella. T&A:ta lukiessa on useampaan kertaan käynyt niin että, muihin lehtiin tottuneena, alkaa viimeistään toisella aukeamalla valmistautumaan jutun loppumiseen, ja voi sitä riemua kun se sitten jatkuukin (ja jatkuu, ja jatkuu!).
Pääsin irti Nepal aiheesta. JP:n kuvista saisi juttua useampaankin lehteen. Oikeastaan jää vähän harmittamaan kun en itse saa vastaavia aikaiseksi vaikka välineet on suurin piirtein samanlaiset ja muut olosuhteet paremmat. Ilmeisesti se on henkilökohtaista. Taitossa oli sellainen pikku fiba että ohikatsottavan stereokuvan keskiöetäisyys on 95mm kun taas suurimmalla osalla ihmisistä silmäväli on 60-70mm.
Tähtipakina meni reilusti yli minun ymmärrykseni. Vaikka luin sen kolmeen kertaan, en ymmärtänyt, miksi se on kirjoitettu. Lopussa oli viittaus seuraavaan aiheeseen tuulesta ja puiden heilumisesta. Minusta tuuli ei aiheudu puiden heilumisesta vaan se tehdään tuulivoimaloissa.
Kaizu
Oli loistava lehti jälleen kerran :azn:. Erityisesti juttu J-P:stä oli mieltä avartava, huonoista olosuhteista huolimatta saa hienoja kuvia kun tekniikka on vaan hallussa. Kunpa itsekin jaksaisi perehtyä kuvaamiseen noin paljon. Pakina oli mielestäni ihan hyvä, mutta oli kirjoitettu erittäin alivaltiosihteerimäiseen tyyliin, oli pakko tarkastaa ettei kirjoittajana ollut Frangen/Heikura. Toivottavasti seuraava lehti tulisi pian :grin:.
Pekkolalle: Onnittelut hienosta lähdöstä tälle vuodelle, "tylsiä" juttuja ei ollut yhtään. Ykköseksi asettaisin kuitenkin sen ilmakehä-jutun, siinä kun oli niin yllättävää asiaa uskottavasti esitettynä.
Alun panoraama kuvan äärellä viivyin pitkään, oli niin vaikuttava! (Kiitos myös Kaizulle, kun välitti poikansa lähettämän kuvan ihailtavaksemme)
Muuten, onkohan työlästä toimittaa tasokasta avaruus-lehteä, kun tutkijat eivät mielestäni pitkään aikaan ole saaneet selville mitään merkittävämpää? Juhlavuosikin meni niin, että vain muutama ekso löydettiin...
Tarkennus edelliseen kommenttiini: Kiitos myös Kaitsulle, kun välitti poikansa Nepal-kuvat tänne netti versioon.
Työn alla ko. lehti. Tähän asti varsin mielenkiintoisia juttuja. Juttu ilmakehän synnystä on säväyttänyt tähän mennessä eniten. Aika yllättä tutkimus.
Lehden luku on vielä kesken, mutta J-P:stä ja Astrotrackista kertovat artikkelit on jo luettu kahteen kertaan (olivat mielenkiintoisinta antia tässä lehdessä). Kansikuvat olivat upeita, myös lukijoiden taivaankaarelta löytyi jälleen taattua kamaa. Seuraavaa lehteä jo odotellaan...
Vuoden eka numero oli hieno. Jokainen artikkeli kiinnostava, mutta parhaita olivat Mars-meteoriittien uudet elämän merkit (näistä olisin kyllä lukenut aukeaman pari lisääkin), Norjan raketti-ilmiön havaintokertomukset ja jättiraportti J.P. Metsävainiosta. Upeita kuvia!
Minusta pakina oli hervottoman hauska - alivaltiosihteerityyliä positiivisessa mielessä. Mutta Kaizukin taisi vitsailla :grin:
Lainaus käyttäjältä: Untamo - 25.01.2010, 17:50:07
Onnittelut hienosta lähdöstä tälle vuodelle, "tylsiä" juttuja ei ollut yhtään.
Kiva kuulla, kiitos.
Lainaus käyttäjältä: Untamo - 25.01.2010, 17:50:07
Muuten, onkohan työlästä toimittaa tasokasta avaruus-lehteä, kun tutkijat eivät mielestäni pitkään aikaan ole saaneet selville mitään merkittävämpää? Juhlavuosikin meni niin, että vain muutama ekso löydettiin...
Mielestäni maailmankaikkeudessa ja tähtiharrastuksessa kaikkea kiinnostavaa/merkittävää tapahtuu miltei koko ajan. Toisaalta taas jos riman asettaa erittäin korkealle minkä hyvänsä aihealueen suhteen, niin silloin yleensä ei tapahdu juurikaan "mitään".
Esimerkiksi jos on kiinnostunut SM-liigan jääkiekosta tiettyjen joukkueiden maalilukuja seuraten, silloin joka viikko tapahtuu jotain merkittävämpääkin. Jos taas on kiinnostunut Suomen valtion viime vuosikymmenten sodankäynnin historiasta, vuoden 1945 jälkeen ei oikeasti ole tapahtunut mitään (mikä on kyllä positiivinen asia).
Täsmennys edelliseen (Perustuu yleiseen salaliittoteoriaan)
Tuon toiseksi viimeisen sodan toinen osapuoli hoppui enemmän tai vähemmän pystyssä vuoteen 1991 kunnes sitten lopulta kaatui. Isot kaatuu hitaasti. Mikä sitten oli Suomen osuus asiaan, selvitys asiasta lienee haudattu SUPO:n kassakaappiin Tiitisen listan alle. Vuoden -45 jälkeen on tapahtumia.
Kaizu
Lainaus käyttäjältä: Emikkom - 27.01.2010, 10:03:54
Minusta pakina oli hervottoman hauska - alivaltiosihteerityyliä positiivisessa mielessä.
Samaa mieltä tästä; hihittelin jutun läpi, enkä löytänyt syytä muuhunkaan reaktioon, joten kyllä se huumoria (http://fi.wikipedia.org/wiki/Huumori) oli! :grin:
Lainaus käyttäjältä: Riqis - 22.01.2010, 14:31:22
Hei vaan kollegat,
Osalle on saattanut tulla jo tänään postilaatikkoon Tähdet ja avaruus no 1/2010. Kommentteja?
Hyviä juttuja myöskin:
- Rajana 15 miljardia valovuotta.
- Helmi-maaliskuun satelliitti bongaus.
- Seurantalaite Astrotrac.
Yleensäkin joka numerossa voisi olla yksi esittely / testi aiheeseen liittyvästä laitteesta, kamerasta tai kaukoputkesta.
Sivun 74 (eli viimeinen aukeama) Mars-kuvasta pisti yhtäkkiä silmään Marsista alkava, Plejadien ja Kalifornia-sumun pohjoispuolelta kohti Perseusta kulkeva tähtivana. Onkohan tämä asterismi, oikea "stellar stream" vaiko kenties joku painotekninen artefakta ... ? Stellariumissa ei oikein osu samaan kohtaan mitään, hieman lännempänä Hamalista Algoliin voi ehkä kuvitella jonkinlaisen sillan, mutta sen mittasuhteet ja paikka eivät kuitenkaan täsmää.
Pikkasen annan sapiskaa J-P Metsävainiolle kun hän sanoo luontokuvaajista jotensakin näin: "heidän kameransa prosessorit käsittelevät kuvat valmiiksi".
Tuosta saa helposti käsityksen, että luontokuvaus se on helppoa kun leikkiä vaan. On ilmeisesti jäänyt J-P:ltä Jorma Luhdan artikkelit lukematta ja kirjahyllystä puuttuu muutamia muitakin Suomalaisen luontokuvauksen huippu alan hengen tuotoksia. Vakavasti otettavassa luontokuvauksessa kuvataan raakadataa ihan siinä missä tähtitieteellisessäkin materiaalissa, ja luontokuvaajalla ei ole seurantaa, eikä vuosimiljoonien muuttumattomuus detaljeja eikä gps losmandyjä joilla hakea ja haarukoida valotuksia kennolleen. On valotettava sitä mitä kulloinkin luonto antaa valottaa.
Kuten J-P itsekkin julistaa Astroanarkia sivuillaan, hän on taiteilija ja ottaa vapauden photosoppailla kuviaan. Luontokuvaajat eivät tee edes sitä. He tyytyvät Lightroom osastoon, eli ottavat vain sen irti mitä digitaalisesta negatiivista saa.
Erikseen ovat sitten näppäilevät turistit joita internet ja jokapaikka on pullollaan "lukijankuva" etc. Tyyppisiä juttuja. Näitä ei pidä sekoittaa toisiinsa.
PS: 25v. vakavasti otettavaa valokuvausta salamalla ja ilman.