Näin Mars voitaisiin maankaltaistaa suhteellisen nopeasti
Aerosolien avulla punaisen planeetan lämpötilaa olisi mahdollista nostaa tuntuvasti. Tämä johtaisi jäätiköiden sulamiseen ja siten myös tiheämpään kaasukehään.
Amerikkalaiset tutkijat ovat esittäneet päivitetyn suunnitelman siitä, miten voisimme lämmittää Marsin kaasukehää. Käytännössä tämä tehtäisiin levittämällä naapurimme kaasukehään grafeeni- ja alumiinihiukkasia.
Nämä nanomittakaavan hiukkaset imevät ja sirottavat infrapuna-alueen säteilyä. Simulaatioiden perusteella kymmenessä vuodessa Marsin kaasukehä lämpenisi tämän myötä yli 35 celsiusasteella.
Kohonnut lämpötila riittäisi siihen, että punaisen planeetan napajäätiköt alkaisivat sulaa.
Osa sulavasta jäästä höyrystyisi ja näin Marsin kaasukehän paine nousisi noin 30 prosenttiin maapallon ilmakehän paineesta merenpinnantasolla. Vaikka luku kuulostaa pieneltä, se on riittävästi, jotta ihmiset voisivat sen jälkeen kulkea planeetan pinnalla ilman painepukua.
Paksumpi kaasukehä puolestaan kohottaisi lämpötilaa entisestään. Lämpimät vaatteet ja happipullo olisivat silti edelleen välttämättömiä.
Lisääntynyt lämpö myös tuplaisi Hadleyn kiertoliikkeenä tunnetun ilmiön, jossa päiväntasaajan kostea ja lämmin ilma kulkeutuu kohti napa-alueita. Käytännössä tämä kaksinkertaistaisi tuulten nopeudet lähellä punaisen planeetan pintaa.
Aiheesta lisää USRA (englanniksi)


Liity jäseneksi, saat Tähdet ja avaruus -lehden jäsenetuna
Liity jäseneksi